Administration

Please find the listing of school administrators.

Stephanie Kaye

Headmaster

Max Greve

Assistant Headmaster

Ginger Brooks

Office Manager

Kelsey Diamond

Dean of Students

Taylor Stefaniak

Dean of Academics / 4th-5th Interventionist

Colleen MacDonald

Assistant Office Manager

Priya Dinu

Office Assistant

Lisa Winemiller

School Counselor

Sarah Thomas

Nurse

Shatyra Brown

Health Aide

Dianne Kopernik

Academy Giving Manager

Kindergarten

Please find the listing of Kindergarten teachers.

Ashley Simeonov

KB Lead Teacher

Mikenna Strom

KC Lead Teacher

Jana Erickson

KB Assistant Teacher

Rebekah Fosnot

KB Assistant Teacher

Shalini Rathore

KC Assistant Teacher

First Grade

Please find the listing of First Grade teachers.

Lydia Yuke

1A Lead Teacher

Sierra Duclos

1C Lead Teacher

Margarita Luna Siari

1A Assistant Teacher

Hunter Loy

1C Assistant Teacher

Second Grade

Please find the listing of Second Grade teachers.

Erika Richwagen

2A Lead Teacher

Olivia Love

2B Lead Teacher

Grace Fawcett

2C Lead Teacher

Shrutika Soni

2A Assistant Teacher

Celeste Romo

2B Assistant Teacher

Theresa Harney

2C Assistant Teacher

Third Grade

Please find the listing of Third Grade teachers.

Tiffany Quintana

3A Lead Teacher

Mikaela Coppola

3B Lead Teacher

James DeRose

3C Lead Teacher

Myla Stearnes

3A Assistant Teacher

Cathia Baydoun

3B Assistant Teacher

Kelly Warren

3C Assistant Teacher

Fourth Grade

Please find the listing of Fourth Grade teachers.

Lucy Vietor

4A Lead Teacher

Daniel Wakeford

4B Lead Teacher

Natalie Moffitt

4C Lead Teacher

Puja Kar

4A Assistant Teacher

Kiley Hunter

4B Assistant Teacher

Erika Waldron

4C Assistant Teacher

Fifth Grade

Please find the listing of Fifth Grade teachers.

Sarah Corgan

5A Lead Teacher

Jennifer Watkins

5B Lead Teacher

Katherine Nelson

5C Lead Teacher

Stephanie Snow

5A Assistant Teacher

Martha Luna-Siari

5B Assistant Teacher

Mireya Alfaro

5C Assistant Teacher

Special Teachers

Please see the listing for Special teachers.

Lourdes Coomer

K-3 Spanish / K-1 PE

Wendy McWilliams

K-3rd Music

Laura Fortier

4-5 Music

Christopher Wahl

2-5th Physical Education

Karen Thompson

K-3 Art

Laura Thurbon

3-5 Art / 3-5 Spanish

Brittany Lowe

Speech Pathologist

Christine Larsen

Exceptional Student Services

Wendy Atwood

Exceptional Student Services

Kristen Hutcheson

ESSI

Heidi Weiskopf

ESSI

Erin Morgan

ESSA

Irina Luca

ESSA

Khairunissa Wallani

ESSA

Sasha Wallani

ESSA

Martina Chione

ESSA

Marissa Griffin

ESSC

Stephanie Mei

Literacy Coach

Tania Artiles

ELL

Kyla Hill

Substitute